05.04.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 1841/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant asystent sędziego Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.L. i B.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 sierpnia 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 384/18 w sprawie ze skarg K.L. i B.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza solidarnie od K.L. i B.R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 23 sierpnia 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 384/18 oddalił skargi K.L. i B.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor IAS) z [...] marca 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu 23 października 2014 r. w lokalu o nazwie "[...]" mieszczącym się w Ł. przy ul. L. [...], w którym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej prowadzili B.R. i K.L. (dalej: skarżący), funkcjonariusze celni stwierdzili włączone do sieci i udostępnione dla grających trzy urządzenia typu: Csani Money Transfer Kiosk bez numeru (2 szt.) oraz Csani bez numeru. Przeprowadzony eksperyment odtworzenia gier na urządzeniach wykazał, że zawierają one element losowości, tj. grający nie ma wpływu na wynik gry, który jest nieprzewidywalny, automaty oferują wygrane pieniężne oraz rzeczowe w postaci punktów kredytowych umożliwiających prowadzenie kolejnych gier oraz są eksploatowane w celach komercyjnych, o czym świadczy konieczność użycia środków finansowych do ich uruchomienia. Stwierdzono, że skarżący nie posiadają zezwolenia na urządzanie gier hazardowych. Powyższe ustalenia znalazły potwierdzenie w opiniach biegłego sądowego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier. Na podstawie ujawnionej umowy dzierżawy zawartej 12 maja 2014 r. pomiędzy [K.] z siedzibą w W. (dalej: dzierżawca) reprezentowaną przez A.G. a skarżącymi ustalono, że skarżący - jako dysponenci kontrolowanego lokalu - wydzierżawili 2 m2 powierzchni użytkowej lokalu celem eksploatacji należących do dzierżawcy automatów do gier. Czynsz dzierżawny został ustalony w wysokości 40% dochodów z urządzeń, był zatem ściśle powiązany z ich eksploatacją, a nie z zajmowaną powierzchnią lokalu. Ponadto na mocy umowy skarżący przyjęli na siebie dodatkowe obowiązki dotyczące m.in. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz zobowiązania się do weryfikacji wieku graczy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne