24.08.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2022 r., sygn. II GSK 503/20

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 stycznia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 1115/19 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez M. J. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 20 stycznia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 1114/9 oddalający skargę M. J. (dalej: Skarżący lub Strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z [...] września 2019 r., znak: [...], wydaną na podstawie przepisu art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn., Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm., zwanej dalej Ordynacją podatkową lub op) oraz art. 8 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t. jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm., zwanej dalej ustawą o grach hazardowych lub ugh). Decyzją tą została utrzymana w mocy decyzja Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r., znak: [...], wymierzająca Skarżącemu karę pieniężną w wysokości 36.000,00 zł za urządzanie gier na trzech automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji wydał zaskarżony wyrok w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze celni 21 lutego 2017 r. przeprowadzili przeszukanie w lokalu - "Z." - w O. W trakcie tych czynności stwierdzili, że znajdują się tam cztery nieoznaczone numerami automaty do gier, z których trzy włączone były do zasilania. Wygląd i wyposażenie tych urządzeń wskazywały, że są to automaty do gier w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. W lokalu zastano dwie osoby grające, które po wylegitymowaniu przez funkcjonariuszy oddaliły się z miejsca kontroli. W lokalu, poza automatami do gry, zabezpieczono też rejestrator monitoringu, trzy komputery, dwa routery i dwa switch'e. Osoba, w obecności której przeprowadzono czynności przeszukania - M. T. - oświadczyła, że działalność gospodarczą w tym lokalu prowadzi Skarżący pod firmą "S.", M. J. . W toku eksperymentu - gier na urządzeniach - funkcjonariusze stwierdzili, że przeprowadzone gry miały charakter zręcznościowy, ponieważ możliwe było ustawienie kombinacji wygrywającej, poprzez zatrzymywanie za pomocą osobnych przycisków, każdego z pięciu obracających się bębnów. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] (dalej: Organ I instancji lub Naczelnik MUCS) wszczął postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej, o której mowa w art. 89 ust. 1 ustawy o grach hazardowych. Do akt postępowania włączono materiały zgromadzone w postępowaniu przygotowawczym karnoskarbowym oraz decyzje wydaną przez Naczelnika MUCS z dnia 17 listopada 2017 r. i przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej: Organ odwoławczy lub Dyrektor IAS) w przedmiocie wymierzenia Skarżącemu kary pieniężnej w innej sprawie związanej z urządzaniem nielegalnych gier na automatach. Postępowanie zakończono wspomnianą na wstępie decyzją Naczelnika MUCS z 3 stycznia 2019 r.,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne