Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. II FSK 1186/20
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński Sędziowie Sędzia NSA Beata Cieloch (spr.) Sędzia del. WSA Renata Kantecka Protokolant Adrianna Siniarska po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Bd 782/19 w sprawie ze skargi K. H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 października 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 października 2019 r. nr [...], 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz K. H. kwotę 1257 (słownie: jeden tysiąc dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 5 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Bd 782/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę K. H. (dalej: "Skarżący", "Wnioskodawca", "Strona") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 października 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Skarżący we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podał, że jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm., dalej jako "u.p.d.o.f."). Pozostaje on w związku małżeńskim, w którym małżonkowie umownie ustanowili ustrój rozdzielności majątkowej. Małżonek Wnioskodawcy obecnie ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale planuje zmianę miejsca zamieszkania i przeniesienie go do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wskutek czego małżonek Wnioskodawcy przestałby podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 u.p.d.o.f., a stałby się rezydentem podatkowym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Skarżący jest wspólnikiem spółki kapitałowej (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, która w państwie swojej siedziby podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Spółka). Wnioskodawca rozważa dokonanie w przyszłości darowizny całości lub części przysługujących mu udziałów w Spółce na rzecz małżonka. Darowizna ta miałaby miejsce w czasie, gdy małżonek podatnika nie będzie już w Polsce podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, lecz będzie rezydentem podatkowym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Wartość udziałów w spółce, które miałyby być przedmiotem darowizny będzie przekraczała kwotę 4 000 000 zł. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Wskutek zdarzenia przyszłego Rzeczpospolita Polska utraci w całości lub w części prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów w Spółce, które stanowiłyby przedmiot darowizny. Spółka, której akcje będą przedmiotem darowizny ma siedzibę w Republice Cypryjskiej. Spółka ta nie jest dla Wnioskodawcy zagraniczną jednostką kontrolowaną w rozumieniu art. 30f u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty