14.10.2021

Postanowienie NSA z dnia 14 października 2021 r., sygn. III OSK 6367/21

Dostęp do informacji publicznej

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. akt II SAB/Po 26/21 w sprawie ze skargi R.K. na bezczynność Dyrektora [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku o udzielenie informacji postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. akt II SAB/Po 26/21, odrzucił skargę R.K. na bezczynność Dyrektora [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji związanej z edukacją dziecka.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji podał, że wnioskiem z dnia 9 listopada 2020 r. skarżący zwrócił się do Dyrektora [...] o podanie informacji na temat jego córki, która jest uczennicą szkoły, tj.:

1. podanie imienia i nazwiska wychowawcy klasy córki, wraz z numerem telefonu celem kontaktu osobistego;

2. udzielenie informacji jak córka zakończyła poprzedni rok i jakie zachowanie ma w szkole;

3. podanie aktualnego adresu zamieszkania córki, który widnieje w dokumentacji przy przyjęciu córki do szkoły;

4. ustalenie oraz podanie loginu i hasła do dziennika elektronicznego córki;

5. odpowiedź pisemną na jego wniosek w terminie 7 dni na podstawie k.p.a.

Skarżący we wniosku wskazał, że jest skonfliktowany z matką córki, trwa postępowanie rozwodowe, więc aby uzyskać informacje na temat córki zwraca się do Dyrektora Szkoły i wnosi o wydanie postanowienia w jego sprawie.

Pismem z dnia 30 listopada 2020 r. Dyrektor poinformował, że nie może udzielić skarżącemu informacji na temat jego córki, gdyż nie ma pewności, czy wniosek pochodzi od ojca uczennicy. Przedłożone przez wnioskodawcę kserokopie aktu urodzenia córki i aktu małżeństwa, nie zostały poświadczone za zgodność z oryginałem. Jednocześnie organ wskazał, że w ustawie o systemie oświaty, ustawie Prawo oświatowe, w Karcie Nauczyciela czy dokumentach wewnętrznych szkoły brak jest przepisów lub postanowień upoważniających szkołę do przetwarzania danych osobowych, tym bardziej wrażliwych. Zdaniem organu brak wiedzy rodzica o adresie zamieszkania dziecka może być spowodowany różnego rodzaju okolicznościami, w tym konfliktem między rodzicami i szkoła nie powinna tego konfliktu rozstrzygać we własnym zakresie. W normalnej sytuacji rodzice znają adresy zamieszkania własnych dzieci. Dlatego też istnieją obawy o bezpieczeństwo dziecka. Dyrektor wyjaśnił, że szkoła nie jest podmiotem uprawnionym do przetwarzania tego typu danych, a dane adresowe uczniów są w zasadzie pozyskiwane przez szkołę właśnie od rodziców. Nadto udostępnienie danych dziecka w zakresie adresu jego zamieszkania może wiązać się z udostępnieniem adresu drugiego rodzica, czego szkoła czynić nie może.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne