Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2021 r., sygn. II GSK 1529/19
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 417/19 w sprawie ze skargi R. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 24 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 417/19 oddalił skargę R. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że decyzją z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...], działając m.in. na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm., powoływanej dalej jako u.g.h.), Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P. wymierzył R. P. karę pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach o nazwie [...] nr [...] oraz [...] nr [...] w lokalu [...] należącym do D. B., znajdującym się przy ul. [...] w P., tj. poza kasynem gry.
Po rozpoznaniu odwołania strony od tej decyzji Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie utrzymał ją w mocy decyzją z dnia [...] lutego 2019 r.
W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że ze sprawozdań z badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Przemyślu oraz Dział Laboratorium Celno-Skarbowe [...] Urzędu Celno- Skarbowego w P. na spornych urządzeniach wynika, że uzyskiwane wyniki gier były nieprzewidywalne i niezależne ani od woli, ani od zręczności grającego, lecz wyłącznie od przypadku. Zatrzymanie w zamierzonym przez gracza układzie obracających się bębnów z prędkością wielokrotnie przekraczającą ludzką percepcję było niemożliwe do przewidzenia. Po rozpoczęciu wybranej z ekranów dotykowych gier, następowało pobranie punktów z liczników CREDIT w wysokości wybranej uprzednio przez grającego stawki za grę. Jednocześnie następowało wprowadzenie w ruch obrotowy wyświetlanych bębnów z symbolami, które obracały się z prędkością około 10 wierszy z symbolami na sekundę i nie było możliwości redukcji tej prędkości. Gry kończyły się w momencie samoczynnego zatrzymania bębnów z symbolami. Po zakończeniu rozgrywek podczas badań następowała realizacja wygranej pozwalająca na kontynuację gier poprzez przyznane punkty, a także wypłata pieniężna przy pomocy wyrzutnika monet. W konsekwencji organ stwierdził, że rozgrywane na urządzeniu gry o wygrane pieniężne i rzeczowe miały charakter losowy, zawierając jednocześnie element losowości, a otrzymywane wyniki gier były nieprzewidywalne i niezależne od woli grającego, a tym samym gry zawierają się w definicji gier na automatach, określonej w art. 2 ust. 3 u.g.h., zaś możliwość rozpoczęcia nowych gier za punkty otrzymane w wyniku wygranej zawiera się w definicji wygranej rzeczowej, określonej w art. 2 ust. 4 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty