Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2021 r., sygn. II GSK 1477/19
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 września 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 576/19 w sprawie ze skargi R. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 4 września 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 576/19 oddalił skargę R. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że decyzją z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...], działając m.in. na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm., powoływanej dalej jako u.g.h.), Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P. wymierzył R. P. karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie [...] numer [...] w lokalu o nazwie [...] należącym do W. S. znajdującym się przy ul. [...] w P., tj. poza kasynem gry.
Po rozpoznaniu odwołania strony od tej decyzji Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie utrzymał ją w mocy decyzją z dnia [...] marca 2019 r.
W uzasadnieniu organ odwoławczy powołał się na wyniki przeprowadzonego w dniu 10 października 2013 r. eksperymentu procesowego oraz badań laboratoryjnych, zrealizowanych w ramach prowadzonego postępowania karno- skarbowego. W ocenie organu, wywiedzione wnioski z laboratoryjnego badania urządzenia są spójne z uzyskanymi wynikami podczas przeprowadzonego eksperymentu w formie przeprowadzonej gry w czasie rzeczywistym. W konsekwencji organ stwierdził, że rozgrywane na urządzeniu gry o wygrane pieniężne i rzeczowe miały charakter losowy, zawierając jednocześnie element losowości, a otrzymywane wyniki gier były nieprzewidywalne i niezależne od woli grającego, a tym samym gry zawierają się w definicji gier na automatach, określonej w art. 2 ust. 3 u.g.h., zaś możliwość rozpoczęcia nowych gier za punkty otrzymane w wyniku wygranej zawiera się w definicji wygranej rzeczowej, określonej w art. 2 ust. 4 u.g.h. Wnioski płynące z opinii biegłego pozwalają na stwierdzenie, że przedmiotowe urządzenie służyło do rozgrywania gier hazardowych - typowych dla automatów do gier. Wszelkie zaś odwzorowania odnoszące się do narzędzi rynku finansowego miały na celu jedynie kamuflowanie hazardowego charakteru świadczonych usług. Równie iluzoryczna była możliwość dokonania jakichkolwiek operacji na rynku finansowym, czy też dokonywania transferów pieniężnych. Nie stwierdzono, aby taka funkcjonalność istniała na badanym automacie. Biegły wskazał również, że wprawdzie na ekranie głównym monitora wyświetlana jest ikona z napisem PRZELEWY, niemniej jednak na dalszym etapie próby dokonania przelewu kontrolnego na konto Izby Celnej w P. funkcja ta okazała się nieaktywna. Akceptator banknotów oraz monet służył do zakredytowania automatu tj. wykupienia punktów kredytowych, za które następnie rozgrywane są gry hazardowe na automacie, nie zaś do robienia przelewów finansowych ani też kupowania/sprzedawania krótkoterminowych opcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty