27.08.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2021 r., sygn. II GSK 1691/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 maja 2018 r.; sygn. akt III SA/Kr 343/18 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia (...) lutego 2018 r. nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 29 maja 2018 r., sygn. III SA/Kr 343/18 oddalił skargę A. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z (...) lutego 2018 r. nr (...)w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

3 czerwca 2016 r. po przeprowadzeniu kontroli w G. (...) , stwierdzono trzy automaty do gier o nazwach Hot Spot Platin - 2 sztuki i Hot Spot - bez numerów i oznaczeń. Wskazane automaty były włączone do zasilania i gotowe do gry. Kontrolujący przeprowadzili eksperymenty (gry kontrolne), w wyniku których ustalili, że na spornych automatach można prowadzić gry z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 8 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 471 ze zm. dalej: u.g.h).

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, decyzją z (...) lutego 2018 r., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z (...) listopada 2017 r., którą wymierzono A. G. karę pieniężną w wysokości 36.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Organy uznając skarżącą za urządzającą gry w rozumieniu u.g.h. wskazały, że gry urządzane na zastanych w czasie kontroli automatach miały charakter gier hazardowych w rozumieniu u.g.h., co potwierdziły przeprowadzone przez funkcjonariuszy celnych eksperymenty. Wskazano też, że w latach 2013 - 2016 w przedmiotowym lokalu pracownicy Urzędu Celnego zabezpieczyli 12 automatów hazardowych informując właścicieli lokalu, iż prowadzona za ich pomocą działalność stanowi naruszenie u.g.h. Organy stanęły na stanowisku, że skarżąca uczestniczyła w urządzaniu gier bowiem bez jej udziału przez udostępnianie miejsca do ich urządzania gry te nie mogłyby się odbywać, z którego to procederu skarżąca uczyniła sobie stałe źródło dochodów. W ocenie organów lapidarny charakter umów w oparciu, o które skarżąca udostępniała powierzchnię do zainstalowania automatów miał stwarzać pozory braku jej zaangażowania w to przedsięwzięcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne