Wyrok NSA z dnia 26 maja 2021 r., sygn. I FSK 1603/20
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn. akt III SAB/Wa 14/20 w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na bezczynności Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2017 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Naczelnika Urzędu Skarbowego W. na rzecz B. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 577 (słownie: pięćset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 30 czerwca 2020 r. w sprawie III SAB/Wa 14/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. sp. z o.o. z siedzibą w W. w przedmiocie przewlekłego prowadzenia postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: NUS) w sprawie dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za III kwartał 2017 r. (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).
1.2. Sąd pierwszej instancji opisując stan faktyczny sprawy podał, że 9 października 2017 r. do NUS wpłynęła deklaracja rozliczeniowa dla podatku od towarów i usług VAT-7K za III kwartał 2017 r., w której skarżąca wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w wysokości 96.500 zł oraz wystąpiła z wnioskiem o jej zwrot w terminie 25 dni (termin płatności przypadał na 3 listopada 2017 r.). Celem weryfikacji rozliczenia NUS przeprowadził wobec skarżącej kontrolę podatkową w zakresie rzetelności rozliczeń z budżetem w podatku od towarów i usług za I, II i III kwartał 2017 r. Przebieg czynności kontrolnych został udokumentowany protokołem kontroli doręczonym 17 czerwca 2019 r. Przeprowadzona kontrola podatkowa wykazała nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podatku należnego i naliczonego. Strona nie skorzystała z uprawnienia wynikającego z art. 291 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), dalej: O.p. i nie wniosła zastrzeżeń do ustaleń kontroli podatkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty