Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 1781/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Maja Chodacka (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 1309/18 w sprawie ze skargi G. [...] S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego 2011 r. do kwietnia 2012 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2019r. w sprawie o sygn. akt III SA/Gl 1309/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu sprawy ze skargi G. [...] S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2018r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego 2011r. do kwietnia 2012r. uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: orzeczenia.nsa.gov.pl.
1.2. Sąd I instancji stwierdził w uzasadnieniu wyroku, iż skarga ma uzasadnione podstawy i dlatego zaskarżona decyzja ostateczna została uchylona. Stało się tak przez wzgląd na upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Decyzja ostateczna wydana w sprawie stanowiła konsekwencję ustalenia, że strona skarżąca uczestniczyła w łańcuchu podmiotów wykazujących obrót różnymi towarami (olej rzepakowy, węgiel, materiały budowlane, materiały i półprodukty do wytwarzania pasażerskich wagonów kolejowych, pręty żebrowane) w którym pierwszy podmiot wydawał towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy. W przekonaniu organu strona skarżąca nie nabywała prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, gdyż nie posiadała nad nimi faktycznej kontroli ekonomicznej oraz nie przenosiła tego prawa na ich nabywców. Ponadto, w przypadku transakcji związanych z olejem rzepakowym, zdaniem organu strona skarżąca uczestniczyła w obrocie towarem wykorzystanym do popełnienia oszustwa podatkowego na wcześniejszym, bądź późniejszym etapie obrotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty