Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 817/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. C.o od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 4003/17 w sprawie ze skargi W. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia 2 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2015 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Skarga kasacyjna.
1.1. W. C., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, pismem z dnia 12 grudnia 2018 r., wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2018 r., III SA/Wa 4003/17.
1.2. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucono w trybie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.; dalej: p.p.s.a.), naruszenie przepisów prawa materialnego, a to:
a. naruszenie art. 33 § 2 pkt 2 w związku z art. 33 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.; dalej: o.p.) poprzez ich błędną wykładnię i uznanie, że w sprawie zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie w przyszłości wykonane przez podatnika, to jest poprzez nieprawidłowe uznanie, że:
i. zawieszenie działalności gospodarczej przez Skarżącego przed wszczęciem jakiejkolwiek kontroli podatkowej czy postępowania jest przesłanką uzasadniającą dokonanie zabezpieczenia w myśl art. 33 § 1 o.p.;
ii. "czynności polegające na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję" w rozumieniu art. 33 § 1 o.p., to również czynności polegające na sprzedaży środków transportowych ujętych w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Skarżącego działalności gospodarczej, mimo, że sprzedaż ta została dokonana przed wszczęciem kontroli podatkowej, po zawieszeniu działalności w sytuacji, w której Skarżący nie wiedział o tym, iż jakakolwiek kontrola czy postępowanie podatkowe będzie wobec niego prowadzone, i że mogą być stwierdzone jakiekolwiek rzekome nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług VAT;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty