11.05.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2021 r., sygn. I FSK 698/18

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Po 208/17 w sprawie ze skargi M.S. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 7 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Po 208/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M.S. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z 24 listopada 2016 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że Minister Finansów postanowieniem z 23 sierpnia 2016 r., na podstawie art. 165a w związku z art. 14b § 1 i § 2a oraz art. 14h ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa") odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wniosku M.S. (dalej: "strona" lub "skarżąca") o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia kwoty zadeklarowanej przez spółkę cywilną do zwrotu lub jej części na poczet zobowiązań wnioskodawczyni będącej jednocześnie wspólnikiem tej spółki.

We wniosku o wydanie interpretacji skarżąca przedstawiła zdarzenie przyszłe, w ramach którego stwierdziła, iż jest wspólnikiem spółki cywilnej założonej w lutym 2014 r. Podlega opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów w Polsce. Spółka prowadzi działalność w zakresie handlu hurtowego. Bazą do działania są wieloletnie kontakty i doświadczenia wspólników wynikające z pracy w handlu detalicznym i hurtowym po stronie producenckim i dystrybucyjnym. Przy wykorzystaniu tych doświadczeń i zgromadzonego kapitału spółka prowadzi sprzedaż na terenie kraju i w krajach UE. Transakcje w aspekcie finansowym w większości przeprowadzane są na zasadzie płatności po oględzinach towaru na miejscu, a sprzedaż czyli zapłata za towar w momencie załadunku, a przed wysłaniem go do klienta. Zabezpiecza to spółkę przed ryzykiem utraty środków w przypadku problemów finansowych po stronie odbiorcy. Dotychczasowa działalność gospodarcza skutkowała powstaniem w niektórych okresach rozliczeniowych nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Spółka nie może wykluczyć sytuacji, że w przyszłości organy podatkowe mogą stwierdzić na etapie czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej nieprawidłowości i w związku z tym przedłużyć termin zwrotu różnicy podatku. W przypadku przedłużającego się terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powyżej 60 dni skarżąca zamierza składać wnioski o zaliczenie kwot zwrotu VAT spółki cywilnej na poczet innych zobowiązań podatkowych lub należności publicznoprawnych. Wnioski będą składane do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego dla celów podatku do towarów i usług. We wniosku wskazane zostaną zobowiązania, na poczet których zwrot VAT miałby zostać zaliczony. W treści wniosku o zaliczenie zwrotu podatku zawarta będzie pisemna zgoda drugiego wspólnika spółki cywilnej na dokonanie takiego zaliczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne