Wyrok NSA z dnia 8 września 2022 r., sygn. I FSK 509/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Mariusz Golecki (spr.), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 871/18 w sprawie ze skargi D. S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lutego 2018 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.634.2017.3.RM/MPE w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 8 listopada 2018 r., sygn. III SA/Wa 871/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę D. S. (dalej: "Skarżąca" lub "Strona") na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS", "Organ interpretacyjny") z 6 lutego 2018 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej i uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie DKIS z 29 grudnia 2017 r.
1.1. Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego wyroku w dniu 22 listopada 2017 r. Skarżąca złożył do DKIS wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla usług wynajmu pomp do betonu w zaistniałym i przyszłym stanie faktycznym.
Pismem z 8 grudnia 2017 r. DKIS wezwał Skarżącą do usunięcia braków formalnych wniosku w postaci poprzez m.in. jednoznaczne i precyzyjne wskazanie pełnego symbolu Polskiej Klasyfikacja Wyrobów i Usług (dalej: "PKWiU") dla świadczenia będącego przedmiotem zapytania w terminie 7 od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wniosek został uzupełniony przez Skarżącą w 13 grudnia 2017 r. W piśmie uzupełniającym Skarżąca powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych wskazał, że Organ interpretacyjny jest uprawniony do zajmowania stanowiska w kwestii prawidłowości przyporządkowania towarów lub usług do grupowania PKWiU.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty