29.01.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. I FSK 1348/20

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Bd 169/20 w sprawie ze skargi G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2019 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy na rzecz G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w B. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Bd 169/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu skargi G. [...] sp. z o.o. w B., uchylił postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 stycznia 2020 r. o nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2019 r. oraz zasądził na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji stanął na stanowisku, że organy nie wykazały, by została spełniona przesłanka z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z póź. zm.) pozwalająca na wydłużenie terminu zwrotu tego podatku. Sąd dostrzegł, że choć organ I instancji powołał się na powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy skarżącą spółką a jej kontrahentem B. sp. z o.o. oraz wszczętą względem skarżącej spółki kontrolę podatkową i celno-skarbową, to okoliczności te nie stanęły na przeszkodzie, aby zwrócić spółce większość zadeklarowanej nadwyżki w wysokości 166.653 zł. Zdaniem Sądu od organu odwoławczego należało więc oczekiwać, że wykaże powody, dla których przedłużenie zwrotu pozostałej kwoty w wysokości 93.347 zł wymaga dalszej dodatkowej weryfikacji, tymczasem w zaskarżonym postanowieniu nie wykazano czym różni się sytuacja w zakresie jeszcze nie zwróconej kwoty od sytuacji co do zwróconej już kwoty podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne