Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. I OSK 2676/19
Policja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Sz 49/19 w sprawie ze skargi K. K. na rozkaz personalny K. w S. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia prawa do uposażenia 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości oraz rozkaz personalny K. w S. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...]; 2. zasądza od K. w S. na rzecz skarżącego kasacyjnie kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Sz 49/19, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi K. K. na rozkaz personalny K. w S. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia prawa do uposażenia, oddalono skargę. Wyrok ten wydano w poniżej przedstawionym stanie prawnym i faktycznym.
Zaskarżonym rozkazem utrzymano w mocy rozkaz personalny K. M. w S. z dnia [...] września 2018 r. wydany na podstawie art. 121 e ust. 1 i 2 pkt 2 oraz ust. 3 i 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 ze zm. - dalej "ustawa o Policji" ), którym pozbawiono mł. asp. K. K. (dalej "skarżący") prawa do uposażenia za okres pozostawania na zwolnieniu lekarskim od dnia [...] sierpnia 2018 r. do dnia [...] sierpnia 2018 r., w związku ze stwierdzoną nieprawidłowością w wykorzystaniu tego zwolnienia, polegającą na korzystaniu z siłowni i wykonywaniu prac remontowo - budowlanych.
K. (dalej "organ") w ramach ustaleń stanu faktycznego wskazał, że skarżący korzystał ze zwolnienia lekarskiego, z treści którego wynikało, że chory może chodzić. W ramach kontroli prawidłowości wykorzystywania przez chorego zwolnienia lekarskiego stwierdzono, że nie przebywał on w miejscu zamieszkania lecz w swoim domu, w którym trwał remont. Przeprowadzono ze skarżącym rozmowę telefoniczną, z stenogramu której wynikać miało, że skarżący przebywa w S. na budowie, gdzie wykonuje prace remontowe ze swoim ojcem i nie poda adresu, albowiem lekarz zalecił mu odpoczynek psychiczny od służby. Nadto funkcjonariusze wykonujący kontrolę funkcjonariusze ustalili, że w lokalu tym widoczne były materiały budowlane, które wskazywały, iż trwają prace wykończeniowe. W trakcie kolejnej kontroli kontrolujący policjant zastał skarżącego na siłowni, odbywającego trening siłowy. Zdaniem organu, ustalone okoliczności wskazują na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, gdyż uczestnictwo w pracach remontowo - budowlanych, czy w nadmiernych ćwiczeniach fizycznych na siłowni nie mieści się w pojęciu terapeutycznych zaleceń lekarskich, służących powrotowi chorego do zdrowia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty