01.06.2023

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 2287/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 października 2019 r. sygn. akt III SA/Gd 481/19 w sprawie ze skargi D. K. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia 29 maja 2019 r. nr 6/2019 w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. K. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 3 października 2019 r. sygn. akt III SA/Gd 481/19, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę D. K. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z 29 maja 2019 r. nr 6/2019 w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżonym orzeczeniem wymierzono skarżącemu karę dyscyplinarną nagany. Skarżący został uznany winnym popełnienia czynu z art. 132 ust. 3 pkt 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 ze zm.) dalej zwanej "u.p." Zdaniem Sądu niesporne pozostaje, że 18 września 2018 r. skarżący odmówił wykonania wydanych mu przez przełożonego poleceń. Polecenia dotyczyły tego, aby skarżący odebrał imienne zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne w celu realizacji zadań służbowych w trakcie kolejnych wyznaczonych służb, z wykorzystaniem pojazdu służbowego. Sporna pozostaje kwestia, czy przełożony funkcjonariusza mógł wydać mu jakiekolwiek polecenie służbowe w dacie, w której skarżący nie był na służbie, odbierając dzień wolny za nadgodziny. Przychylając się do stanowiska organu WSA w Gdańsku uznał, że skarżący w sposób nieprawidłowy zinterpretował istotę wydanych poleceń, zaś przez niewykonanie polecenia służbowego naruszył dyscyplinę służbową obowiązującą w Policji. Zwrócił uwagę, że istota wydanego skarżącemu polecenia służbowego ukierunkowana była na zlecenie realizacji konkretnej czynności do wykonania po 18 września 2018 r., w najbliższym możliwym czasie, a nie w dacie nakazania odebrania zezwolenia. Skarżący odmawiając wykonania polecenia służbowego wykazał brak umiejętności ścisłego podporządkowania się przełożonemu. Sąd pierwszej instancji dodał, że postawa skarżącego nie znajduje żadnego usprawiedliwienia i świadczy o lekceważeniu obowiązujących przepisów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne