Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. II OSK 1287/18
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Miron, Sędzia WSA (del.) Paweł Groński, Protokolant asystent sędziego Przemysław Iżycki, po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 667/17 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 17 stycznia 2018 r., sygn. VII SA/Wa 667/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi C. [...] w W., uchylił decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki nośnika reklamowego oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła C. [...] w W. zaskarżając go w całości.
Skargę kasacyjną strona oparła na podstawie kasacyjnej określonej w art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), dalej jako: p.p.s.a., zarzucając Sądowi I instancji naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy: art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. oraz art. 145 § 3 p.p.s.a. i art. 135 p.p.s.a. w związku z art. 7, art. 77, art. 80 oraz art. 105 § 1 k.p.a. poprzez uchylenie zaskarżonej decyzji organu odwoławczego zamiast uchylenia tej decyzji oraz decyzji ją poprzedzającej i umorzenia postępowania administracyjnego w tej sprawie w sytuacji, gdy wykazane przez stronę błędy w zakresie ustaleń stanu faktycznego sprawy ze strony organów obu instancji były ewidentne i strona jednoznacznie wykazała przed sądem, że nośnik reklamowy będący przedmiotem postępowania rozbiórkowego jest zgodny z treścią projektu budowlanego zatwierdzonego pozwoleniem na budowę, tj. jest wyposażony w dwie tablice reklamowe oraz ma wysokość całkowitą 5,76 m od poziomu gruntu. W związku z tym, zdaniem strony, postępowanie administracyjne w przedmiocie wydania nakazu rozbiórki tego nośnika reklamowego było bezprzedmiotowe i dlatego powinno podlegać umorzeniu przez Sąd.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty