23.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 1753/18

Ruch drogowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie NSA Elżbieta Kremer del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Weiher po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 1013/17 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia egzaminu państwowego na kategorię B prawa jazdy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia18 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 1013/17, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi J. K. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia egzaminu państwowego na kategorię B prawa jazdy, oddalono skargę. Wyrok ten wydany został w poniżej przedstawiony, przyjętym do orzekania przez Sąd I instancji, stanie fatycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 978, ze zm.) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (SKO) utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] Iipca 2017 r. o unieważnieniu egzaminu państwowego (część praktyczna) na kategorię B prawa jazdy, przeprowadzonego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w [...] przez egzaminatora J. K. (dalej - "skarżący"), w którym w dniu [...] kwietnia 2017 r. uczestniczył S. J., gdyż egzamin przeprowadzony był w sposób niezgodny z przepisami ustawy, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik.

SKO podzieliło stanowisko Marszałka Województwa. Stwierdziło, że decyzja wydawana na podstawie art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami nie należy do kategorii decyzji uznaniowych, gdyż organ administracji publicznej, obowiązany jest do jej wydania, gdy mają miejsce łącznie dwie przesłanki - egzamin przeprowadzony został w sposób niezgodny z przepisami ustawy, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na wynik tego egzaminu. Odnośnie zasad przeprowadzania egzaminów organ II instancji wskazał na § 23 ust. 1 pkt 2 lit. a), § 28 ust. 1 pkt 2 lit. a) oraz tabelę nr 7 załącznika nr 2 w pozycji nr 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. poz. 232, ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem z 24 lutego 2016 r. Za niesporne organ II instancji uznał, że dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania egzaminacyjnego skutkuje negatywnym wynikiem egzaminu (§ 28 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z 24 lutego 2016 r.). Zdaniem SKO prawidłowo - jako negatywną - skarżący ocenił pierwszą próbę realizacji zadania egzaminacyjnego, polegającą na niezastosowaniu się do znaku "stop". Jednocześnie organ II instancji za nieprawidłową uznał dokonaną przez skarżącego negatywną ocenę wykonania drugiej próby realizacji zadania egzaminacyjnego, co miało mieć miejsce około 15:15:44 (według czasu rejestratora obrazu i dźwięku). Organ II instancji podzielił przy tym stanowisko organu I instancji, że przy tak istniejącym oznakowaniu skarżący miał prawo domniemywać, że poruszając się drogą z pierwszeństwem nie zmienia kierunku jazdy na skrzyżowaniu i w związku z tym nie ma obowiązku sygnalizować takiego manewru. W trakcie egzaminu miało zatem miejsce wyłącznie jednokrotne nieprawidłowe wykonanie zadania egzaminacyjnego, określonego w poz. 6 tabeli nr 7 załącznika nr 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2016 r. - przejazd przez skrzyżowanie oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne