Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2020 r., sygn. II OSK 527/19
Inne
Dnia 28 kwietnia 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Gd 501/18 w sprawie ze skargi P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w C. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Gd 501/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę skarżącej Spółki na zaskarżoną decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, zwanego dalej "PWIS", w przedmiocie choroby zawodowej. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. orzekł o stwierdzeniu u H. R. choroby zawodowej - przewlekłe choroby układu nerwowego, wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka.
Odwołanie od ww. decyzji wniosła skarżąca Spółka.
Zaskarżoną decyzją [...] PWIS utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Organ odwoławczy wskazał na treść Karty oceny narażenia zawodowego oraz orzeczenia lekarskiego, z których wynika, że H. R. była narażona na sposób wykonywania pracy nadmiernie obciążający kończyny górne w obrębie nadgarstków w zakładzie skarżącej Spółki. To podczas pracy w tym zakładzie pojawiły się określone dolegliwości, które powiązano z charakterem wykonywanej tam pracy. Zdaniem organu, istnieje zatem związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy narażeniem zawodowym, a powstaniem u ww. osoby obustronnego zespołu cieśni nadgarstka. Odnosząc się do zarzutów odwołania, że w trakcie pracy wymieniona wyżej nie wykonywała rutynowych, powtarzających się szybkich i niezmiennych ruchów nadgarstków w długich przedziałach czasowych, organ wskazał, że stwierdzenie powyższe pozostaje w sprzeczności ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty