Postanowienie NSA z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 1804/18
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 lutego 2018 r., sygn. akt IV SAB/Gl 4/18 o odrzuceniu skargi B.T. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] w przedmiocie przedłożenia propozycji służby postanawia: oddalić skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach postanowieniem z dnia 12 lutego 2018 r., sygn. akt IV SAB/Gl 4/18 odrzucił skargę B.T. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] w przedmiocie złożenia propozycji służby.
W uzasadnieniu Sąd podniósł, że w sprawie nie można mówić o bezczynności organu w sytuacji, gdy organ skierował do skarżącej propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia, a więc wybrał jedną z form swojego zachowania, przewidzianą w przepisach ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm., dalej jako "p.w.KAS"), a propozycja ta została przez skarżącą przyjęta. Wbrew stanowisku skarżącej, organ nie miał obowiązku przedstawienia skarżącej propozycji służby. Z art. 165 ust. 7 p.w.KAS wynika bowiem, że zachowanie organu może polegać także na przedstawieniu propozycji nowych warunków zatrudnienia. Następnie Sąd wyjaśnił, że skarga na bezczynność przysługuje w przypadkach określonych przepisami prawa, a w szczególności w art. 3 § 2 pkt 8 i 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej jako "P.p.s.a."). Propozycja określająca nowe warunki służby czy postępowanie w sprawie jej złożenia, nie mieszczą się w hipotezie tych przepisów. Propozycja stanowi bowiem niewiążącą funkcjonariusza (pracownika) ofertę kontynuacji zatrudnienia na nowych warunkach. Także propozycja pełnienia służby wymaga dopełnienia w postaci jej przyjęcia. Wynika to z art. 169 ust. 4 p.w.KAS. Do czasu przyjęcia propozycji pozostaje ona jedynie ofertą. Nieprzedstawienie takiej oferty nie mieści się zaś w katalogu spraw poddanych właściwości sądów administracyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty