20.11.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. II GSK 4086/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." Sp. z. o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 340/17 w sprawie ze skargi "A." Sp. z. o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "A." Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 13 czerwca 2017r., sygn. akt III SA/Łd 340/17, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016r. poz. 718 ze zm., obecnie Dz.U. 2019 poz. 2325, dalej: "p.p.s.a.") oddalił skargę [...] (dalej też: "strona", "skarżąca", "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi (dalej też: "Dyrektor", "DIC", "organ II instancji", "organ odwoławczy") z [...] stycznia 2017r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi (dalej też: "organ I instancji") z [...] czerwca 2016r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia Spółce kary pieniężnej w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w trakcie przeprowadzonej w dniu [...] września 2013r. przez funkcjonariuszy organu celnego kontroli w zakresie przestrzegania urządzania i prowadzenia gier na automatach zgodnie z ustawą o grach hazardowych w lokalu "[...]", przy ul. [...] w [...] ujawniono dwa urządzenia typu [...] oznaczone nr [...] i [...]. Urządzenia były podłączone do sieci i gotowe do gry. Kontrolowany nie przedstawił zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W wyniku przeprowadzonych eksperymentów zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o Służbie Celnej (Dz.U. z 2009r., nr 168, poz. 1323 z poźn. zm.), stwierdzono, że gra na przedmiotowych urządzeniach zawiera element losowości, a urządzenia eksploatowane są w celach komercyjnych, co oznacza, że prowadzona przez podmiot działalność narusza art. 3 u.g.h. Stwierdzono, że grający nie ma wpływu na wynik gry, a jego zdolność percepcji i sprawność nie dają gwarancji wpłynięcia w pożądany sposób na wynik gry. O odpowiedniej konfiguracji bębnów decyduje mechanizm urządzenia, a nie działanie gracza. Wynik gry jest nieprzewidywalny dla grającego. Ponadto na urządzeniach możliwe było prowadzenie gier w opcji [...], tj. automatycznego startu, pozwalającego urządzeniu samoczynnie prowadzić grę. Opcja ta całkowicie wyklucza jakikolwiek istotny udział gracza w grze, a uzyskiwane rezultaty klasyfikują rozgrywane na nich gry, jako losowe. Natomiast urządzenia wypłacają wygrane pieniężne. Z przeprowadzonej kontroli został sporządzony protokół.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne