23.06.2020

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. I GSK 378/20

Zamówienia publiczne; Środki unijne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 31 października 2019 r. sygn. akt I SA/Op 205/19 w sprawie ze skargi Miasta [...] na decyzję Zarządu Województwa Opolskiego z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu części dofinansowania z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 października 2019r., sygn. akt I SA/Op 205/19, Wojewódzki Sad Administracyjny w Opolu oddalił skargę Miasta [...] na decyzję Zarządu Województwa Opolskiego z dnia [...] marca 2019r. w przedmiocie zwrotu części dofinansowania.

Skargę kasacyjną od tego wyroku wywiodło Miasto [...], zaskarżając ten wyrok, na podstawie art. 173 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017r. poz. 1369 z późn. zm.), zwanej p.p.s.a., w całości.

Zaskarżonemu wyrokowi Miasto zarzuciło:

I. na zasadzie art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania, które to uchybienia mają istotny wpływ na wynik sprawy, polegające na naruszeniu:

1. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 141 § 4 oraz art. 151 p.p.s.a., poprzez nieuwzględnienie wniesionej przez skarżącego skargi, mimo iż w toku postępowania organ naruszył przepisy art. 7, art. 8, art. 11, art. 77 § 1, art. 80, art. 84 i art. 107 § 3 k.p.a., albowiem niewyczerpująco zebrał i rozpatrzył materiał dowodowy; nie podjął wszystkich kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i załatwienia sprawy, w szczególności w zakresie ustaleń, czy wskazane przez organ naruszenia stanowią nieprawidłowość indywidualną w rozumieniu art. 2 pkt 36 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013r., ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006, zwanego rozporządzeniem nr 1303/2013; nie wyjaśnił wszystkich istotnych okoliczności związanych z nałożeniem korekt finansowych (zasadności ich nałożenia, wagą i charakterem stwierdzonych nieprawidłowości, odmową obniżenia korekty); nie przeprowadził postępowania dowodowego na okoliczność obiektywnego stwierdzenia, czy zamawiający w ramach procedury przetargowej nr [...] pn. Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. [...] (...) udzielił zamówień dodatkowych wynikających z poz. 1-5 protokołu konieczności nr 1 w wyniku sytuacji, której nie mógł wcześniej (na etapie zamówienia podstawowego) przewidzieć, tj. nie przeprowadził dowodu z opinii biegłego z zakresu budownictwa drogowego; dokonał dowolnej interpretacji faktów stanowiących w zasadzie własny pogląd organu (m.in. w zakresie dowolnego uznania, że w zakresie zamówień dodatkowych przy Budowie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. [...] (...), zamawiający mógł przewidzieć potrzebę i konieczność ich wykonania wcześniej, mimo braku na tą okoliczność jakiegokolwiek obiektywnego dowodu; nie uzasadnił należycie swojej decyzji ograniczając się do ogólnikowych stwierdzeń odnoszących się do: potencjalnej szkody w budżecie ogólnym Unii Europejskiej; oceny charakteru i wagi stwierdzonych nieprawidłowości; okoliczności mogących uzasadnić obniżenie zastosowanej korekty finansowej;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp