Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 1900/16
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Maja Chodacka, Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia P. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1579/15 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia P. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Stowarzyszenia P. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1.1. Wyrokiem z dnia 30 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1579/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia P. z siedzibą w W. (dalej: strona skarżąca, Stowarzyszenie lub wnioskodawca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Powyższy wyrok zapadł na gruncie poniższego stanu sprawy.
1.2. We wniosku o wydanie interpretacji został przedstawiony następujący stan faktyczny: Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną działalność statutową oraz działalność gospodarczą, przeznaczając dochód z tej ostatniej na cele statutowe.
Celami statutowymi działalności Stowarzyszenia są: 1) wspieranie działań osób niepełnosprawnych i promocja ich inicjatyw, 2) zwiększenie integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, 3) tworzenie sprzyjających warunków dla funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, 4) popieranie budownictwa dostępnego dla osób niepełnosprawnych, 5) udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym, w tym osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, w tym m.in. poprzez pomoc udzielaną ich rodzinom i opiekunom; 6) zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, 7) edukacja społeczna oparta na zasadach integracji, 8) inicjowanie i realizowanie działań zmierzających do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, 9) promowanie aktywności sportowej osób niepełnosprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty