Wyrok NSA z dnia 9 września 2020 r., sygn. I FSK 508/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca) Sędzia WSA del. Bożena Dziełak po rozpoznaniu w dniu 9 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych 1. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 2. Gminy W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 949/17 w sprawie ze skargi Gminy W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Bielsku-Białej z dnia 19 września 2017 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.335.2017.2.ZR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargi kasacyjne 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości na rzecz każdej ze stron
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 20 grudnia 2017 r., sygn. akt. I SA/Lu 949/17, po rozpoznaniu skargi Gminy W. (dalej: "Skarżąca" lub "Gmina") uchylił w części zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Bielsku-Białej z 19 września 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, a w pozostałej części oddalił skargę.
Z uzasadnienia powyższego wyroku wynikało, że Gmina jest beneficjentem dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa L. na lata 2014 - 2020, z którego uzyskała dofinansowanie na realizację Projektu, który przewiduje wspomaganie procesu przygotowania ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem systemu solarnego, a tym samym częściowe zastąpienie energii pozyskiwanej ze źródeł konwencjonalnych (węgiel, gaz, olej, energia elektryczna) energią słoneczną pozyskiwaną przez system solarny. Przedmiotem Projektu jest dostawa i montaż urządzeń służących do pozyskania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. W jego ramach przewiduje się wykonanie robót budowlanych związanych z instalacją kolektorów słonecznych. Inwestycja będzie realizowana na działkach osób fizycznych - mieszkańców Gminy. Gmina wskazała, że kolektory słoneczne ma zamiar rozmieścić na powierzchni dachu lub ściany budynku mieszkalnego, bądź na terenie (gruncie) mieszkańca, przy wykorzystaniu konstrukcji wolnostojących lub na budynku gospodarczym (garaż, stodoła, obora, itp.). Przewiduje również montaż instalacji na wielorodzinnym budynku wspólnoty mieszkaniowej (blok). Montaż zestawów solarnych na budynkach mieszkalnych ma być dokonywany w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy tych budynków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty