Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2020 r., sygn. II FSK 3184/19
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA del. Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 września 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 614/19 w sprawie ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 kwietnia 2019 r. nr 0115-KDIT2-1.4011.435.2018.2.MN w przedmiocie odmowy wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. S. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 4 września 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 614/19 po rozpoznaniu skargi M. S. (skarżący) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 kwietnia 2019 r. w przedmiocie odmowy wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Sąd pierwszej instancji przyjął następujący stan faktyczny za podstawę do wydania wyroku:
Skarżący wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie indywidulanej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku wskazał, że jest pracownikiem i członkiem zarządu spółki akcyjnej. W 2015 roku uchwałą nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółka wdrożyła program motywacyjny. Program motywacyjny zakłada, że po zrealizowaniu określonego progu wskaźnika finansowego spółki, skarżący będzie uprawniony do otrzymania warrantów subskrypcyjnych na warunkach opisanych w programie. W dniu 10 listopada 2015 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki podjęło uchwałę w przedmiocie emisji warrantów subskrypcyjnych uprawniających skarżącego do objęcia określonej ilości akcji zwykłych na okaziciela z wyłączeniem prawa poboru warrantów oraz w przedmiocie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji. Jeden warrant uprawnia do objęcia jednej akcji. Warranty emitowane są nieodpłatnie. Cena emisyjna jednej akcji obejmowanej w drodze realizacji uprawnień z warrantu ma być równa kwocie 1 zł, tj. cenie nominalnej. Warranty emitowane są w formie materialnej i nie podlegają zamianie na warranty subskrypcyjne na okaziciela. Warranty mogą być zbywane lub obciążane przez skarżącego w drodze czynności prawnej wyłącznie na rzecz spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty