Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 292/16
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3649/14 w sprawie ze skargi N. [...] sp. z o. o. z siedzibą w W. (obecnie Syndyk Masy Upadłości N. [...] sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 lipca 2014 r. nr IPPP2/443-430/14-4/KBr w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Syndyka Masy Upadłości N. [...] sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 17 września 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3649/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę N. [...] sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej "organ") z 16 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wskazując w jego treści, że świadczy usługi turystyki opodatkowane na zasadach określonych w art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.), dalej "ustawa o VAT". Zgodnie z "Warunkami imprez turystycznych i warunkami płatności N. [...] Sp. z o.o." (dalej "Warunki"), klient w ciągu tygodnia od dokonania rezerwacji z terminem rozpoczęcia imprezy powyżej 30 dni jest zobowiązany do przekazania Spółce pierwszej wpłaty na poczet ceny imprezy w wysokości 25%. Wpłata reszty ceny imprezy musi nastąpić bez ponownego wezwania na 28 dni przed rozpoczęciem podróży. Impreza turystyczna zaczyna się i kończy zgodnie z zakupionym przez klienta czasem pobytu - stosownie do terminów wyjazdu/wylotu i powrotu wskazanych w umowie. W każdej chwili przed rozpoczęciem wyjazdu klient może odstąpić od umowy. W takiej sytuacji Spółka może żądać wynagrodzenia za poczynione przygotowania i dokonane nakłady. Podstawą określenia kosztów rezygnacji są rzeczywiste, poniesione przez Spółkę koszty organizacji imprezy turystycznej. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej Spółka pobiera od 20% do 90% uiszczonej ceny usługi (w zależności od środka transportu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty