Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1410/16
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Ke 191/16 w sprawie ze skargi Gminy Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 21 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Ke 191/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę Gminy Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Gmina Z. (dalej: "Gmina") jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Odpowiada za zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W związku z tym ponosi (oraz ponosiła w poprzednich latach) wydatki związane z budową, rozbudową i modernizacją infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Budowa infrastruktury odbywa się w ramach realizacji zadań własnych Gminy. Wartość wybudowanych przez Gminę poszczególnych obiektów infrastruktury każdorazowo przekraczała lub będzie przekraczać 15 tys. zł. Poniesione dotąd wydatki są udokumentowane wystawionymi fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku VAT naliczonego. Po zakończeniu inwestycji Rada Gminy podejmuje uchwały o przekazaniu wybudowanej infrastruktury do użytkowania i eksploatacji przez Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w K. (dalej: "MZWiK"), którego Gmina jest członkiem. Uchwały wskazują jednocześnie, że infrastruktura przekazana do MZWiK pozostaje mieniem Gminy i jest nieodpłatnie używana przez MZWiK. W najbliższej przyszłości Gmina rozważa zawarcie pisemnej umowy z MZWiK, która będzie potwierdzać dotychczasowe ustalenia z MZWiK, w szczególności w odniesieniu do zakresu wzajemnych zobowiązań stron. Dotychczas jednak strony nie zawarły takiej pisemnej umowy. Wystarczająca w tym celu była umowa ustna, w szczególności dlatego, że szczegółowy zakres świadczeń realizowanych przez obie strony wynika z innych dokumentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty