09.07.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1574/16

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 1965/15 w sprawie ze skarg Gminy B. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 20 października 2015 r. nr [...] nr [...] nr [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2009 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 25 lutego 2016 r. w sprawie I SA/Kr 1965/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi Gminy B. (dalej: "Gmina", "Skarżąca") uchylił decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 20 października 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2009 r.

2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że po złożeniu przez Gminę korekt deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty Naczelnik US przeprowadził kontrolę podatkową. Wskutek stwierdzonych podczas kontroli podatkowej nieprawidłowości organ wszczął wobec Gminy postępowanie podatkowe w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. w wyniku czego 21 listopada 2014 r. wydał decyzję w której określił kwotę podatku naliczonego nad należnym oraz kwotę nadpłaty podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2009 r. Organ pierwszej instancji zakwestionował Gminie prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących niektóre bieżące wydatki związane z funkcjonowaniem Urzędu Gminy w postaci napojów i innych artykułów spożywczych oraz wyposażenia dla Sekretariatu UG, jak również napojów i innych artykułów na sesje Rady Gminy, środków czystości, materiałów biurowych itp., dysku do stacji komputerowej na stanowisku promocji i obsługi poczty, zakupu artykułów biurowych dla Wydziału Finansowo - Budżetowego, kosztów związanych z działalnością Wydziału Inwestycji i Funduszy Strukturalnych, magazynu Obrony Cywilnej, czy na potrzeby Rady Narodowej, a także usług promocyjnych Urzędu Gminy z uwagi na brak ich związku z prowadzoną przez Gminę działalnością opodatkowaną. Odnośnie wydatków związanych z ogrodzeniem budynku Wiejskiego Domu Ludowego w C. jak i termomodernizacją Krytej Pływalni w P. organ stanął na stanowisku, że tylko w części przysługuje Gminie prawo do odliczenia podatku wynikającego z dokonanych przez Gminę nabyć towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne