Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. II FSK 1094/18
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA (del.) Marta Waksmundzka-Karasińska (spr.), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Op 448/17 w sprawie ze skargi C. z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 września 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od C. z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w O. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor") skargą kasacyjną z dnia 15 lutego 2018 r. zakwestionował wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu ("WSA") z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Op 448/17. Wyrokiem tym Sąd uwzględnił skargę Skarżącej C. z o.o. (dalej także jako "Spółka" lub "Wnioskodawca") w sporze interpretacyjnym dotyczącym obowiązku poboru przez pracodawcę - jako płatnika - zaliczek na podatek dochodowy od wydatków na zapewnienie noclegów dla swoich pracowników delegowanych, w miejscu wykonywania przez nich pracy.
Sąd przyjął następujący stan faktyczny:
Spółka w uzasadnieniu wniosku wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w branży budowlano-montażowej na terytorium RP oraz poza jej granicami, polegającą przede wszystkim na realizacji robót związanych z modernizacją oraz przygotowaniem wnętrz sklepowych oraz obiektów użyteczności publicznej typu studia fitness. Umowy wykonywane są jednocześnie w kilku miejscach w danym kraju: obecnie Spółka przebudowuje 50 sklepów na terenie RFN firmy M. W 80% realizowanych umów, roboty trwają od 7 dni, maksymalnie do dni 30, zaś w przypadku pozostałych 20%, umowy realizowane są maksymalnie przez okres pięciu do sześciu miesięcy. W celu realizacji kontraktów poza granicami kraju Wnioskodawca deleguje - w drodze aneksu do umowy o pracę - własnych pracowników, którzy wykonują pracę w formie przeniesienia służbowego, tj. czasowej zmiany miejsca wykonywania pracy dokonywanej za zgodą pracownika. Wnioskodawca zapewnia im zakwaterowanie w pobliżu miejsca wykonywania kontraktu (wynajem krótkoterminowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty