Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 1392/19
Policja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 stycznia 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 609/18 w sprawie ze skargi A.O. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 609/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.O. (dalej: skarżący) na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że w okresie od dnia 2 listopada 2016 r. do dnia 25 sierpnia 2017 r. skarżący - pełniący służbę na stanowisku [...] Szkoły Policji w [...] przebywał bez przerwy na zwolnieniu lekarskim.
W dniu 28 sierpnia 2017 r. skarżący stawił się do jednostki Policji, w której pełnił służbę, zgłaszając gotowość do jej pełnienia, lecz nie został do niej dopuszczony z powodu braku aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do służby na określonym stanowisku.
Z uwagi na fakt skierowania skarżącego w dniu 9 maja 2017 r. do Pomorskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej MSWiA w Gdańsku, celem ustalenia stanu zdrowia skarżącego oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby, jak również związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami i właściwościami służby, przełożony wyżej wymienionego poinformował go o odstąpieniu od skierowania go na kontrolne badania lekarskie. Zostało to uzasadnione tym, iż badania wykonywane przez Pomorską Rejonową Komisję Lekarską MSWiA w Gdańsku są badaniami szerszymi niż badania kontrolne i pozwolą jednocześnie ustalić zdolność skarżącego do służby także na dotychczas zajmowanym stanowisku. Zaznaczono również, że do czasu wydania przez ten organ stosowanego orzeczenia, skarżący nie zostanie dopuszczony do pełnienia służby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty