Wyrok NSA z dnia 9 października 2019 r., sygn. I OSK 228/18
Policja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy asystent sędziego Anna Armińska po rozpoznaniu w dniu 9 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 września 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 750/17 w sprawie ze skargi M. B. na orzeczenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. B. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zaskarżonym wyrokiem z 7 września 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 750/17 oddalił skargę M. B. (dalej: "skarżący") na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z [...] maja 2017 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z [...] maja 2017 r. Komendant Wojewódzki Policji w [...] utrzymał w mocy decyzję Komendanta Powiatowego Policji w [...] z [...] kwietnia 2017 r. o uznaniu winnym skarżącego popełnienia zarzucanego czynu, tj. naruszenia dyscypliny służbowej określonej w art.132 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2016 r., poz. 1782 ze zm., dalej: "ustawa o Policji") i wymierzeniu kary dyscyplinarnej nagany. W oparciu o zeznania świadków: podkom. M. P., asp. szt. G. S., mł. asp. A. A. ustalono, że skarżący [...] stycznia 2017 r. w budynku Komendy Powiatowej Policji w [...] odmówił wykonania polecenia poddania się badaniu stanu trzeźwości. Polecenie wydał podkom. M. P. - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy KPP [...]. Polecenie to zostało wydane po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia o pobiciu przez funkcjonariuszy policji osób, do których został wysłany wcześniej patrol. Ustalono, że w patrolu tym uczestniczył, m.in. skarżący. W toku postępowania dyscyplinarnego skarżący nie negował wydania polecenia służbowego, a jedynie zarzucał, że polecenie nie miało podstawy prawnej. Organ podniósł, że polecenie było zgodne z decyzją Komendanta Powiatowego Policji w [...] z [...] lutego 2014 r. w sprawie sprawdzania stanu psychofizycznego policjantów i pracowników cywilnych KPP w [...] przed i w trakcie realizacji zadań pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty