Wyrok NSA z dnia 4 września 2019 r., sygn. II OSK 2005/19
Samorząd terytorialny
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Robert Sawuła, Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.), Sędzia WSA (del.) Marcin Kamiński, Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Powiatu [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 marca 2019 r. sygn. akt III SA/Gd 128/19 w sprawie ze skargi Powiatu [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie przyznania staroście dodatku specjalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 28 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Gd 128/19, oddalił skargę Powiatu [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie przyznania staroście dodatku specjalnego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Rada Powiatu [...] podjęła w dniu [...] listopada 2018 r. uchwałę nr [...] w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Powiatu [...]. W § 1 ust. 1 Rada ustaliła wynagrodzenie Starosty [...] w wysokości: 1. wynagrodzenie zasadnicze w kwocie: 4.800,00 zł; 2. dodatek funkcyjny w kwocie: 2.100,00 zł; 3. dodatek specjalny w wysokości 40% kwoty łącznej wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego na czas pełnienia funkcji Starosty Powiatu [...]; 4. dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W § 1 ust. 2 wskazano, że Staroście przyznano dodatek specjalny w wysokości 1.700,00 zł w okresie od dnia podjęcia uchwały, na czas pełnienia funkcji z tytułu zwiększenia obowiązków służbowych i powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności i odpowiedzialności. Jako podstawę prawną uchwały powołano art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 995 ze zm., dalej: u.s.p.), art. 4 ust. 1 pkt 1b, art. 9 ust. 2, art. 36 i art. 37 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1260 ze zm., dalej: u.p.s.) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 936). W uzasadnieniu uchwały wskazano, że zgodnie z art. 36 ust. 5 u.p.s. pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może być przyznany dodatek specjalny. Starosta [...] w chwili podejmowania uchwały jest Przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa [...], Wiceprzewodniczącym Zarządu Związku Samorządów na rzecz modernizacji Drogi Krajowej Nr [...] w [...], Członkiem Zarządu Obszaru [...], [...], [...] w [...], Członkiem Zarządu Stowarzyszenia "[...]" w [...], Prezesem Stowarzyszenia Gmin i Powiatu [...] w [...]. Powyższe stanowiska nie mieszczą się w ramach ustaw obowiązujących starostów. Są dodatkowymi zadaniami o wysokim stopniu złożoności i odpowiedzialności, zwiększającymi obowiązki służbowe. W związku z powyższym uznano przyznanie ww. dodatku specjalnego za zasadne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty