28.08.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2019 r., sygn. I OSK 940/19

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędzia del. WSA Jakub Zieliński Protokolant: sekretarz sądowy Justyna Łaskawska po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2018 r. sygn. akt VIII SA/Wa 647/18 w sprawie ze skargi A.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I OSK 940/19

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 listopada 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] czerwca 2018 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Od ww. wyroku skargę kasacyjną złożyła A.C. Zaskarżając wyrok w całości zarzuciła mu naruszenie:

1/ prawa materialnego, tj. art. 17 ust. 1 w zw. z art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), dalej ustawa, w związku z art. 32 ust. 1 i art. 2 Konstytucji RP, poprzez jego niezastosowanie i uznanie, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i to przez cały okres pobierania tego świadczenia z ubezpieczenia społecznego, gdyż osoba ta ze względu na niezdolność do pracy nie może z tej pracy zrezygnować, choć w realiach niniejszej sprawy schorzenie uprawnionej prowadzące do uzyskania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego wynika właśnie z powodu niepełnosprawności wymagającej stałej opieki córki, pozostaje z nim w ścisłej relacji i w takim przypadku odmowa prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dokonywana jest w sposób oderwany od rzeczywistych przyczyn zaprzestana pracy przez uprawnioną, a także w sposób niesprawiedliwy, traktujący w nierówny i krzywdzący sposób osoby doznające uszczerbku na zdrowiu, które ze względów od siebie niezależnych muszą podjąć się opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym stałego nadzoru;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne