Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2019 r., sygn. II GSK 894/19
Drogi publiczne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Lu 634/18 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na lokalizację urządzeń w pasie drogowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 21 marca 2019 r. (sygn. akt III SA/Lu 634/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) w zw. z art. 135 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), uwzględnił skargę Spółki A (dalej zwanej "Skarżącą"), uchylając zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie (dalej zwanego "SKO") z [...] października 2018 r. (nr [...]) oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] maja 2018 r. (nr [...]) w przedmiocie zezwolenia na lokalizację urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym. Ponadto WSA zasądził od SKO na rzecz Skarżącej 880 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
Wnioskiem z [...] kwietnia 2018 r. wykonawca działający w imieniu i na rzecz Skarżącej zwrócił się do Prezydenta Miasta [...] o wyrażenie zgody na lokalizację w pasie drogowym drogi gminnej położonej na terenie [...] urządzeń telekomunikacyjnych (kabli światłowodowych) niezwiązanych z funkcjonowaniem drogi.
Decyzją z [...] maja 2018 r. Prezydent Miasta [...], działając m.in. na podstawie art. 16 oraz art. 39 ust. 3 i 5 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 460 ze zm.; dalej zwanej "udp") oraz § 6 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne (Dz. U. z 2015 r., poz. 680), wyraził zgodę na lokalizację w pasie drogowym ul. [...] (na wskazanych działkach ewidencyjnych) urządzeń telekomunikacyjnych niezwiązanych z funkcjonowaniem drogi w postaci kabli światłowodowych oraz słupków telekomunikacyjnych, przy czym w załączniku nr 1 do decyzji określił warunki wspomnianej zgody. W świetle tych warunków Skarżąca powinna planowaną sieć światłowodową wykonać jako kanał technologiczny o określonych parametrach i położeniu, który - po wybudowaniu - będzie podlegać przekazaniu na majątek zarządu drogi na warunkach określonych w odrębnej umowie, z możliwością ustanowienia na rzecz przekazującego prawa do korzystania z części kanału, stosownie do art. 16 ust. 3 udp. Zdaniem Prezydenta Miasta [...], umieszczenie w pasie drogowym dróg publicznych sieci teleinformatycznej powinno odbyć się przez umieszczenie w pasie drogowym kanału technologicznego, w którym następnie inwestor będzie mógł ułożyć okablowanie. Wykonanie kanału technologicznego przez inwestora spowoduje bowiem, że przy jednorazowej ingerencji w pas drogowy dojdzie do umieszczenia w tym pasie infrastruktury, która w przyszłości będzie mogła służyć także innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, co zapobiegnie ponownemu ingerowaniu w materię pasa drogowego w razie umieszczania urządzeń telekomunikacyjnych przez innych przedsiębiorców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty