17.09.2019

Wyrok NSA z dnia 17 września 2019 r., sygn. II GSK 2222/17

Drogi publiczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 17 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A S.A. w W od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1780/16 w sprawie ze skargi A S.A. w W na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na umieszczenie reklamy w pasie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W na rzecz A S.A. w W 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 lutego 2017r., sygn. akt VI SA/Wa 1780/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A S.A. z siedzibą w W na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W z dnia [..] czerwca 2016r. w przedmiocie zezwolenia na umieszczenie reklamy w pasie drogowym.

Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji wskazał, że skarżąca złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym (drogi krajowej) Al. Jerozolimskich w rej. Al. Prymasa Tysiąclecia (lok. 2a) słupa reklamowego o powierzchni reklamowej 7,00 m2.

Po rozpoznaniu tego wniosku decyzją z dnia [..] kwietnia 2016r. Prezydent [..] odmówił wydania tego zezwolenia. Powołując przepis art. 39 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 460 ze zm.), zwanej u.d.p., wskazał, że zabronione jest lokalizowanie w pasie drogowym obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Podniósł nadto, że zgodnie z pismem Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy z dnia 29 grudnia 2015r. oraz pismem Wydziału Architektury i Budownictwa [..] z dnia 30 listopada 2015r. aktualna lokalizacja słupa jest sprzeczna z zapisami studium uwarunkowań i kierunku zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy poprzez nie dostosowanie minimalnej odległości reklam i elementów informacji wizualnej do miejsc pamięci. Słup reklamowy znajduje się bowiem w bliskim sąsiedztwie, tj. ok. 8 m i 20 m, dwóch kamieni z tablicami pamiątkowymi przez co przesłania historyczny charakter miejsca. Nie zachodzi zatem przesłanka umożliwiająca wyrażenie zgody na funkcjonowanie reklamy wskazana w art. 39 ust. 3 u.d.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne