Wyrok NSA z dnia 22 maja 2019 r., sygn. II GSK 925/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 623/16 w sprawie ze skarg P.M. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
Wyrokiem dnia 6 grudnia 2016r., sygn. akt II SA/Rz 623/16, Wojewódki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi P. M. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] marca 2016r. nr [...], z dnia [...] marca 2016r. nr [...], z dnia [...] marca 2016r. nr [...], z dnia [...] marca 2016r. nr [...] i z dnia [...] marca 2016r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych za urządzenie gier na automatach poza kasynem gry.
II.
W dniu [...] września 2014r. funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w K. przeprowadzili kontrolę w lokalu [...], przy ul. [...] w S., w wyniku której stwierdzili, że w lokalu zainstalowane było siedem urządzeń do gier, w tym urządzenia: [...] z licznikiem, bez numeru (II SA/Rz 623/16), [...], bez numeru (II SA/Rz 625/16), [...], bez numeru (II SA/Rz 626/16), [...] nr [...] (II SA/Rz 644/16) oraz [...] nr [...] (II SA/Rz 645/16).
Organ I instancji wskazał, że zgodnie z treścią umów dzierżawy powierzchni lokalu skarżącego - zawartych w dniu [...] września 2014r. pomiędzy skarżącym (jako wydzierżawiającym) a A. P. (dzierżawcą) prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: [...],[...] K., ul. [...] - automaty: [...] z licznikiem (bez numeru), [...] (bez numeru), [...] (bez numeru) stanowią własność dzierżawcy, a skarżący winien otrzymywać comiesięczny czynsz w wysokości 250 zł (od każdego 1m2 powierzchni lokalu wydzierżawionego odrębną umową pod instalację jednego automatu). Wydzierżawiający w dniach i godzinach otwarcia lokalu winien zapewnić klientom nieskrępowany dostęp do urządzeń i swobodę korzystania z nich, zaś w przypadku zniszczenia, uszkodzenia lub zaginięcia automatu, skarżący winien niezwłocznie powiadomić o tym dzierżawcę w formie telefonicznej. Z umów wynika, że czynsz dzierżawny na rzecz wydzierżawiającego jest należny "tylko w przypadku kiedy urządzenie jest eksploatowane", a "utrata urządzenia lub usterki uniemożliwiające eksploatację powodują zaniechanie płatności czynszu dzierżawy" oraz brak obowiązku wystawienia rachunku na rzecz dzierżawcy; wydzierżawiający ma obowiązek, zachowaniem najwyższego stopnia staranności, "dbać o to, żeby w każdym czasie działania zainstalowanego urządzenia podejmowane za jego pośrednictwem działania były zgodne z przepisami prawa", że zarówno wydzierżawiający jak i dzierżawca nie ponoszą odpowiedzialności "za zachowania użytkowników", za zachowania następstwa działań użytkowników i osób trzecich, za "jakość, bezpieczeństwo lub legalność działań podjętych za pośrednictwem zainstalowanego urządzenia". Z analizowanych umów wynika także, że wydzierżawiający zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej (polegającej na udostępnianiu lokalu innym podmiotom o podobnym profilu działalności) względem dzierżawcy na terenie lokalu w czasie trwania umowy i do 3 miesięcy po jej zakończeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty