Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5585/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Po 634/15 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Spółki z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę "Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego A." Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
W dniu [...] października 2013 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni ustalili, że w lokalu [...] w G. przy ul. [...] [...], w którym działalność gospodarczą prowadziło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe A. Spółka z o.o., znajduje się automat do gry o nazwie Hot Spot Platinum numer [...], bez numeru rejestracyjnego i bez wymaganego zezwolenia.
W oparciu o wyniki eksperymentu przeprowadzonego w ramach czynności kontrolnych przez funkcjonariuszy celnych oraz opinię biegłego sądowego organ uznał, iż gry na kontrolowanym urządzeniu elektronicznym spełniają kryteria wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: u.g.h.), czyli są to gry na automacie o wygrane pieniężne, w których gra zawiera element losowości. Przedmiotowy automat umożliwiał realizację wypłat wygranych pieniężnych. Gra zawierała element losowy (grający nie miał wpływu na wynik gry, a wynik gry zależał od przypadku, losu, szczęścia). Uwzględniając powyższe organ podatkowy uznał, że zorganizowane gry na ww. automacie urządzane były z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych ponieważ lokal, w którym znajdował się automat do gry nie posiadał statusu kasyna gry, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1a u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty