Wyrok NSA z dnia 19 marca 2019 r., sygn. II GSK 2762/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zbigniew Czarnik sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 17 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Po 1192/16 przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w P. w sprawie ze skargi K. N. na decyzję Dyrektor Izby Celnej w P. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P., wyrokiem z dnia 17 maja 2017 r. oddalił skargę K. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] września 2016 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w wyniku przeprowadzonej w dniu 11 czerwca 2015 r, kontroli w sklepie A. K. przy ul. D. I [...] w R., w którym skarżący prowadził działalność gospodarczą, ujawniono urządzenia, które swoim wyglądem przypominają automaty do gier, na których urządzane są gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej: u.g.h.).
Ustalenia kontroli stały się podstawą decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] kwietnia 2016 r., którą wymierzył K. N. karę pieniężną z tytułu urządzania gier na 3 automatach o nazwie Adell, Apex Hot Magic Fruits i Apex Multi Magic poza kasynem gry w wysokości 36.000 zł. W motywach organ wskazał, że z treści zapisów przedłożonej umowy o dzierżawie powierzchni z dnia 31 maja 2015 r. zawartej z H. F. W. Sp. z o. o. wynikało, że strona nie była właścicielem spornych automatów, ale była zaangażowana w urządzanie gier na kontrolowanych automatach. Strona wyposażyła lokal w automaty do grania i zapewniła warunki do ich eksploatowania. Czerpała korzyści z tego faktu w postaci czynszu oraz była zobowiązana do powiadamiania spółki o uszkodzeniach automatów. Mając na uwadze ustalenia z przeprowadzonego eksperymentu w postaci gry kontrolnej, organ stwierdził, że znajdujące się w kontrolowanym sklepie urządzenia były urządzeniami umożliwiającymi gry, w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych - gry spełniały kryteria definicji zawartej w art. 2 ust. 5 ustawy. Naczelnik Urzędu Celnego za urządzającego gry na przedmiotowych urządzeniach uznał skarżącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty