26.02.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5583/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 28 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1134/15 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Z. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P., wyrokiem z dnia 28 lipca 2016 r., oddalił skargę A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 18 sierpnia 2011 r., kontroli lokalu "B.Z." w miejscowości S., należącej do skarżącej, ujawniono urządzenia SUPER BANK nr [...] przypominające automat do gier. Na podstawie przedstawionej kontrolującym umowy najmu powierzchni użytkowej z dnia 27 maja 2011 r., nr [...] ustalono, że urządzenie należy do P. sp. z o.o. z siedzibą w G.. Przeprowadzony eksperyment w postaci gry kontrolnej oraz umowy najmu pozwalały na stwierdzenie komercyjnego i losowego charakteru gier na urządzeniu.

Ustalenia kontroli oraz pozyskana w toku postępowania opinia biegłego z badania poddanego kontroli urządzenia stały się podstawą decyzji Naczelnik Urzędu Celnego w P. z dnia [...] sierpnia 2012 r., którą wymierzono skarżącej karę pieniężną w kwocie 12.000,00 zł za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry. W ocenie organu nie ulegało wątpliwości, że na ujawnionym urządzeniu organizowane były gry rozumiane jako czynności o ustalonych regułach charakteryzujące się wynikiem w postaci wygranej albo przegranej. Gry odbywały się na urządzeniu elektromechanicznym, co znajdowało potwierdzenie w ekspertyzie biegłego sądowego. Zgromadzony materiał dowodowy nie wskazywał aby na automacie można było uzyskać wygraną pieniężną lub rzeczową rozumianą również jako możliwość przedłużenia gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. Powyższe w ocenie organu nie pozwalało na zaliczenie gier na skontrolowanym automacie do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej: u.g.h.), nie wykluczało jednak zakwalifikowania urządzenia do gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 5 ustawy, gdyż gry na urządzeniu miały charakter losowy - grający nie miał żadnego wpływu na ich wynik, co również znalazło potwierdzenie w ekspertyzie biegłego. Zdaniem organ, za urządzającego gry na automacie należało uznać skarżącą, skoro przeprowadzona kontrola wykazała urządzenie do gier w lokalu należącym do strony. Skarżąca zaś współuczestniczyła w urządzaniu gier co najmniej poprzez zapewnienie odpowiednich warunków do uruchomienia automatu, przeznaczając na ten cel swój lokal oraz zapewniając w minimalnym stopniu obsługę urządzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne