Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. II GSK 5113/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 203/16 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2016 r. o sygn. akt II SA/Rz 203/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu (obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie; dalej: Dyrektor) z dnia [...] stycznia 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry uchylił decyzję zaskarżoną oraz decyzję organu I instancji i orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2016 r. Dyrektor utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Rzeszowie z dnia [...] czerwca 2015 r. o wymierzeniu, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm., obecny tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 165 ze zm.; dalej: u.g.h.), A. S. kary pieniężnej 12000 zł za urządzanie gier na automacie [...] (bez numeru) poza kasynem gry, w lokalu: [...] w R. Podczas kontroli w dniu 21 stycznia 2015 r. w lokalu ujawniono trzy urządzenia do gier, w tym urządzenie [...], wstawione tam i należące do B. Ś., z którym w dniu 21 grudnia 2014 r. A. S. zawarł umowę najmu [...] m2 powierzchni lokalu w celu umiejscowienia "urządzeń zabawowych - gier zręcznościowych" w zamian za czynsz najmu 300 zł brutto miesięcznie. Ustalono, że właściciel urządzeń, podobnie jak strona, nie posiadał koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 ust. 1 u.g.h.) ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych (art. 129 ust. 1 u.g.h.). Z aneksu do umowy wynika, że najemca zapewnia, iż na zainstalowanych urządzeniach nie można prowadzić gry w rozumieniu u.g.h., zaś najemca i wynajmujący oświadczają, iż oni i obsługa nie wypłacają z gry zręcznościowej wygranych pieniężnych ani rzeczowych (§ 1 aneksu). A. S. wyjaśnił, że w związku z zawartą umową najmu dodatkowo miał obowiązek "pilnowania", by nikt nie uszkodził automatów, a w sytuacji, gdy brak było pieniędzy w automatach lub wystąpiła awaria, "początkowo", w razie potrzeby, dzwonił do przedstawicieli właściciela automatu, zaś później przedstawiciele najemcy przyjeżdżali codziennie lub co drugi dzień. Wyjaśnił również, że nie wypłacał nigdy wygranych, nie brał udziału w rozliczaniu automatów, a jedynie pobierał wynagrodzenie za wynajęcie części lokalu, przyznając, że zdarzało się, iż rozmieniał klientom pieniądze do automatów lub zamieniał monety na banknoty. Organ wskazał dalej, że na podstawie gry kontrolnej przeprowadzonej w dniu kontroli na urządzeniu [...] ustalono, iż był to automat do gier losowych w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 4 u.g.h., urządzanych w celach komercyjnych, do ustalenia czego nie była wymagana wiedza specjalna, a skoro strona nie posiadała koncesji ani zezwolenia, to podlegała karze pieniężnej jako urządzający gry w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. Dyrektor uznał, że strona "już przez samo udostępnienie powierzchni w swoim lokalu" wyczerpała znamiona urządzania gier hazardowych zawarte w art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. Ponadto organ uznał, że strona aktywnie uczestniczyła w procesie urządzania gier przez sprawowanie nadzoru nad automatem i pilnowanie aby nie uległ on szkodzeniu, rozmienianie graczom pieniędzy, pozostawanie w kontakcie z właścicielem automatu i informowanie go o braku pieniędzy w automacie lub o jego awarii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty