Wyrok NSA z dnia 10 września 2019 r., sygn. I FSK 971/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 1297/16 w sprawie ze skargi L. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2016 r., nr ILPP2/4512-1-69/16-4/SJ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 14 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Po 1297/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ("WSA") oddalił skargę Skarżącego - L. W., na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 25 kwietnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.
2.1. Opisując zdarzenie przyszłe we wniosku o wydanie interpretacji Skarżący wskazał, iż planuje utworzyć spółkę A z ograniczoną odpowiedzialnością, która w ramach działalności handlowej, na podstawie umowy z odbiorcą, zorganizuje magazyn konsygnacyjny w siedzibie spółki B. Obie te spółki będą polskimi rezydentami podatkowymi zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Magazyn nie będzie magazynem konsygnacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 27c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej "u.p.t.u.", a dostarczane towary nie będą towarami, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) i pkt 4 lit. a) tej ustawy. Z tytułu wynajmu magazynu spółka A będzie ponosić opłaty na rzecz spółki B. Do magazynu spółka A będzie przemieszczać własne towary, które po przemieszczeniu nadal będą stanowić jej zapasy, zgodnie z umową w sprawie prowadzenia magazynu przez spółkę B. Towar pozostanie własnością i w dyspozycji spółki A do momentu jego pobrania przez klienta (spółkę B). Dopiero z chwilą pobrania towaru z magazynu spółka B nabędzie prawo do dysponowania towarem jak właściciel, czyli nastąpi dostawa (art. 7 ust. 1 u.p.t.u.). Od strony rachunkowości finansowej, spółka A rozpozna dostarczenie towarów do magazynu jako przesunięcie międzymagazynowe, do momentu zaś pobrania przez odbiorcę, ewidencjonuje te towary jako swój stan magazynowy oraz uwzględnia je w corocznej inwentaryzacji. Skarżący wyjaśnił, że model współpracy długoterminowej, w której spółka A będzie posiadać swój magazyn w siedzibie spółki B, umożliwi klientowi pobór towarów spółki A w zależności od aktualnych potrzeb handlowych. Przyjęcie towaru do magazynu i jego pobranie przez klienta będzie potwierdzane stosownymi dokumentami. Strony przyjmą maksymalnie miesięczny okres rozliczeniowy, w którym spółka B będzie uprawniona do pobrania towarów z magazynu spółki A. Za każdy okres rozliczeniowy spółka A wystawi fakturę na podstawie danych co do stanu magazynowego i raportów otrzymanych od spółki B, potwierdzających ilość towarów pobranych w danym okresie rozliczeniowym. Skarżący zaznaczył, iż może wystąpić sytuacja, gdy towary pobierane z magazynu spółki A będą dostarczane bezpośrednio dalszemu nabywcy, tj. klientowi spółki B, która może upoważnić inny podmiot (np. spółkę C) do pobrania towarów z magazynu w jej imieniu - będzie to dostawa łańcuchowa (art. 7 ust. 8 u.p.t.u.). Spółka B będzie wobec Spółki A dokumentować pobranie towaru z magazynu przez spółkę C, tak samo jak pobranie towaru przez samą spółkę B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty