Wyrok NSA z dnia 3 września 2019 r., sygn. II FSK 3212/17
Suma komandytowa nie stanowi żadnej wartości wnoszonej do spółki, ale wyznacza jedynie granice możliwości sięgnięcia do majątku osobistego komandytariusza i jest pojęciem odmiennym od wkładu do spółki.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia WSA (del.) Piotr Przybysz (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 3 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. sp. z o.o. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Po 84/17 w sprawie ze skargi R. sp. z o.o. w J. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 28 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. sp. z o.o. w J. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 czerwca 2017r., I SA/Po 84/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. sp. z o. o. w J. (dalej: "Spółka", "Strona" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 września 2016r., nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddalił skargę. Wyrok ten, podobnie jak i pozostałe wyroki sądów administracyjnych przywołane poniżej, jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
Sąd I instancji wskazał, że istota sporu w badanej sprawie sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy planowane przekształcenie Spółki w spółkę komandytową będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej. W ocenie Skarżącej, planowane przez nią przekształcenie nie będzie stanowić zmiany umowy spółki określonej w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2016r., poz. 223 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.c.c."), a tym samym nie będzie ono stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Strona zaznaczyła, że spółkę komandytową w rozumieniu przepisów Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.U.UE.L.08.46.11 - dalej w skrócie: "Dyrektywa 2008/7/WE") należy uznać za spółkę kapitałową. Odmiennego zdania jest Minister Finansów, który w uzasadnieniu zaskarżonej interpretacji stwierdził, że regulacje dotyczące spółki komandytowej zawarte w ustawie z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016r., poz. 1578 ze zm. - dalej w skrócie: "K.s.h.") uniemożliwiają uznanie tej spółki za spółkę kapitałową w rozumieniu Dyrektywy 2008/7/WE. Organ uznał także, że planowane przekształcenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem w jego rezultacie dojdzie do zwiększenia majątku spółki komandytowej, a tym samym do zmiany umowy spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty