Wyrok NSA z dnia 17 maja 2019 r., sygn. II FSK 1501/17
Ustawodawca dopuszcza zwrot komandytariuszowi części wkładu w czasie, gdy jest on wspólnikiem spółki. Zwrot taki nie wymaga szczególnego postępowania, musi jedynie być odnotowany w rejestrze. Może być dokonany w pieniądzu lub w postaci niepieniężnej. Uznaje się za niego każdą wypłatę lub świadczenie na rzecz komandytariusza, które nie miały gospodarczej przyczyny.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma (sprawozdawca), Protokolant Natalia Narejko, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 593/16 w sprawie ze skargi J. C. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 października 2015 r. nr IPPB1/4511-962/15-4/KS1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz J. C. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 8 lutego 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 593/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j. t. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 29 października 2015 r. nr IPPB1/4511-962/15-4/KS1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
Sąd pierwszej instancji wskazał, że spór dotyczy tego, czy w przypadku zwrotu części wkładu na rzecz wnioskodawcy w formie pieniężnej do wysokości kwoty odpowiadającej wartości wkładu wynikającego z umowy spółki komandytowej, przypadającej na wnioskodawcę w sytuacji, gdy wnioskodawca po otrzymaniu zwrotu części wkładu pozostanie nadal wspólnikiem tej Spółki, powstanie u wnioskodawcy: przychód w podatku PIT, podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT na moment otrzymania zwrotu części wkładu. Po drugie wątpliwości budzi, czy powstanie koszt uzyskania tego przychodu w wysokości uzyskanego przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty