14.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3188/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędziowie: NSA Andrzej Jagiełło, NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant Ilona Makaruk, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1175/13 w sprawie ze skargi A. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2013 r., nr ITPB1/415-395b/12/AD w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1175/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Szczecinie oddalił skargę A. Ż. (dalej jako: "skarżący") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2013 r. w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

WSA podał, iż we wniosku o wydanie interpretacji skarżący przedstawił następujący stan faktyczny:

Skarżący do dnia 31 grudnia 2011 r. był wspólnikiem spółki jawnej (dalej jako: "spółka"), która tego dnia uległa rozwiązaniu wskutek wypowiedzenia złożonego przez drugiego wspólnika. Wyrokiem sądu z dnia 16 lipca 2012 r. skarżący przejął na podstawie art. 66 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej jako: "K.s.h.") całość majątku spółki jawnej, stając się ogólnym następcą prawnym spółki. Ponieważ w spółce jawnej było tylko dwóch wspólników, skarżący prowadzi przedsiębiorstwo jednoosobowo. Wyrokiem Sądu skarżący został zobowiązany do rozliczenia się z byłym wspólnikiem zgodnie z art. 65 K.s.h., tj. poprzez wypłatę jego udziału kapitałowego, rozumianego jako odpowiednia część wartości zbywczej majątku spółki ustalonego na ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Stosownie do przepisu art. 65 K.s.h. został również zobowiązany do corocznej wypłaty na rzecz byłego wspólnika kwot stanowiących udział w zysku uzyskanym ze spraw niezakończonych na dzień 31 grudnia 2011 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne