10.12.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 400/18

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 10 grudnia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak sędzia del. WSA Tomasz Świstak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt II SA/Sz 376/17 w sprawie ze skargi H. D. na decyzję Z. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [..] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt II SA/Sz 376/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę H. D. na decyzję [..] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [..] z dnia [..] stycznia 2017 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [..] w związku z otrzymanym w dniu 5 maja 2015 r. zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej u H. D., w dniu 11 maja 2015 r. zawiadomił stronę o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie. W toku postępowania H. D. została zbadana w kierunku choroby zawodowej w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K., który w dniu [..] lutego 2016 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [..] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej: przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy - przewlekłe zapalenie nadkłykcia kości ramiennej - poz. 19 pkt 5 wykazu chorób zawodowych. W podsumowaniu orzeczenia stwierdzono, że praca na stanowisku st. specjalisty księgowości, głównej księgowej - praca biurowa, w tym przy obsłudze komputera nie wymagała w długich okresach czasowych wykonywania ruchów monotypowych prostowania i rotacji, odwracania i nawracania, prostowania w stawie łokciowym przy nadgarstku zgiętym grzbietowo, silnego zaciskania pięści, nie stwarzała ryzyka uszkodzenia przyczepów mięśni prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej prawej i jego przewlekłego zapalenia, nie stwarzała również ryzyka uszkodzenia przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej prawej i jego przewlekłego zapalenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty