Wyrok NSA z dnia 16 maja 2018 r., sygn. II OSK 1567/16
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Renata Detka Protokolant asystent sędziego Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 lutego 2016 r. sygn. akt III SA/Kr 1199/15 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] 2. zasądza od Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie na rzecz M. S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 16 lutego 2016 r. oddalił skargę M. S. (dalej również jako "skarżąca") na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie (dalej również jako MPWIS) z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie choroby zawodowej
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wyrokiem z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 808/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] maja 2013 r., utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie (dalej również jako PPIS) z dnia [...] lipca 2010 r. W uzasadnieniu Sąd wskazał na liczne uchybienia w prowadzonym postępowaniu administracyjnym, m.in. brak przeprowadzenia testów prowokacyjnych, w tym z preparatem E., brak kompletności w orzeczeniach lekarskich oraz ich lakoniczność. Sąd zaznaczył, że związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy rozpoznaną u skarżącej astmą oskrzelową i pracą w narażeniu musi być wykazany bezspornie, a co najmniej z wysokim prawdopodobieństwem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty