25.01.2018

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 640/16

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych nie znajduje zastosowania do innych niż decyzje administracyjne lub rozkazy personalne poleceń kierowanych do podwładnego przez przełożonego, wynikających z podległości służbowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 października 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 287/15 w sprawie ze skargi P. P. na postanowienie Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych [...] z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 22 października 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 287/15 oddalił skargę P. P. (dalej: "skarżący") na postanowienie Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych [...] z [...] grudnia 2014 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.

Dowódca Jednostki Wojskowej [...] w [...] rozkazem dziennym nr [...] z [...] października 2014 r. udzielił urlopu bezpłatnego skarżącemu, w terminie od 28 października 2014 r. do 15 listopada 2014 r., w związku z obwieszczeniem Gminnej Komisji Wyborczej w [...] z [...] października 2014 r. o zarejestrowanych kandydatach na Wójta Gminy [...] w wyborach zarządzonych na dzień [...] listopada 2014 r. Rozkaz wydano na podstawie art. 109 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414, dalej: "ustawa o służbie wojskowej").

Skarżący w odwołaniu od powyższego rozkazu wniósł o jego uchylenie z uwagi na brak podstaw prawnych do udzielenia mu urlopu bezpłatnego bez jego zgody. Wyjaśnił, że art. 109 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej nie umożliwia udzielenia urlopu bezpłatnego, a co za tym idzie pozbawienia uposażenia, wbrew woli żołnierza. Przepis ten ma na celu umożliwienie żołnierzowi niezakłóconego udziału w kampanii wyborczej, jeżeli żołnierz zamierza prowadzić ją w godzinach pracy. Niedopuszczalne jest natomiast rozumienie tego przepisu w sposób, który skutkuje jednostronnym pozbawieniem wynagrodzenia. Tymczasem Dowódca zwrócił się do niego z żądaniem złożenia wniosku o urlop bezpłatny, a wobec odmowy, wręczono mu rozkaz dzienny. Oświadczył, iż skierowanie go na urlop bezpłatny bez jego zgody i przy wyraźnym sprzeciwie stanowi naruszenie prawa, gdyż ma wolę sprawowania obowiązków i pozostaje do dyspozycji, jednak rozkaz wykona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne