11.07.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2018 r., sygn. II GSK 2168/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 stycznia 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 1214/15 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 stycznia 2016 r. (sygn. akt III SA/Wr 1214/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: WSA), działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302; dalej: ppsa), uwzględnił skargę A. K. (dalej: skarżący), uchylając zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IC) z [...] kwietnia 2014 r. (nr [...]) oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Legnicy z [...] stycznia 2014 r. (nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniach [...] i [...] czerwca 2012 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w lokalu Sklep Spożywczo-Przemysłowy [...] przy ul. [...] w [...], który nie był kasynem gry. W lokalu znajdowało się urządzenie do gier. W czasie kontroli funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment, w efekcie którego stwierdzono, że gry urządzane na wspomnianym urządzeniu są "grami na automacie" w rozumieniu art. 2 ust. 5 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: ugh). Kontrolujący ujawnili również umowę najmu powierzchni w lokalu użytkowym skarżącego z 15 maja 2012 r., zawartą na czas oznaczony (1 miesiąc) pomiędzy skarżącym (jako wynajmującym) a D. (jako najemcą), z której wynikało, że skarżący wynajmuje powierzchnię w celu prowadzenia przez najemcę działalności gospodarczej, w szczególności na cele zainstalowania oraz użytkowania dwóch urządzeń do gier zręcznościowych, będących własnością najemcy. W czasie kontroli umowa ta już nie obowiązywała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne