Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. II GSK 1188/16
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Korycińska sędzia NSA Joanna Zabłocka sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Spółki z o.o. w E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 12/15 w sprawie ze skargi A Spółki z o.o. w E. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A Spółki z o.o. w E. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 24 września 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 12/15 oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w E. (dalej: spółka) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Pismem z 17 grudnia 2013 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny (dalej: GIF) przekazał Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu w O. (dalej: WIF) kopie faktur świadczące o prowadzeniu sprzedaży produktów leczniczych niezgodnie z obowiązującym prawem. Na fakturach tych dotyczących leków o wymienionych w nich nazwach jako sprzedawca figurowała A. Sp. z o.o. z siedzibą w E., jako nabywca B. Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w Ł.
Pismem z 3 stycznia 2014 r. WIF powiadomił spółkę o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej [...] w P. przy ul. [...]. Następnie pismem z 28 stycznia 2014 r. wystąpił o opinię Okręgowej Rady Aptekarskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w O. w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie ww. apteki ogólnodostępnej. Jako powód cofnięcia zezwolenia wskazał dokonywanie sprzedaży produktów leczniczych do hurtowni farmaceutycznej, tj. z naruszeniem art. 86 ust. 2, ust. 5 i ust. 8, art. 87 ust. 2 pkt 1, art. 88 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; dalej: u.p.f.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty