Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. II FSK 2632/16
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek, Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 1907/15 w sprawie ze skargi A. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 26 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku (dalej: Dyrektor) postanowieniem z dnia 26 października 2015r. stwierdził uchybienie do wniesienia odwołania przez A. S. (dalej: skarżący) od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. z dnia 10 czerwca 2015r. w przedmiocie solidarnej odpowiedzialności skarżącego z o. Sp. z o.o. za zaległości tej Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009r. wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami postępowania egzekucyjnego.
Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 1907/15 (dostępny na stronie: http://orzeczenia.nsa.gov.pl - dalej: CBOSA) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę. W uzasadnieniu swojego orzeczenia stwierdził między innymi, że dopuszczalne jest wysłanie przesyłki zawierającej decyzję na więcej niż jeden adres, zaś jej doręczenie ma miejsce w momencie pierwszego prawidłowego odbioru takiej przesyłki.
Skarżący w złożonej skardze kasacyjnej, zarzucił zaskarżonemu wyrokowi naruszenie:
1/ prawa procesowego w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy, tj. art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm. - dalej: p.p.s.a.) poprzez nieprawidłowe uzasadnienie wyroku, w szczególności brak prawnego uzasadnienia w zakresie wyjaśnienia toku rozumowaniu Sądu, które pozwoliłoby zrozumieć skarżącemu dlaczego Sąd uznał za słuszne stanowisko organu, w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty