Wyrok NSA z dnia 4 września 2018 r., sygn. I FSK 1636/16
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Po 2089/15 w sprawie ze skargi H. sp. z o.o. w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2015 r., nr ILPP1/4512-1-289/15-4/MK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz H. sp. z o.o. w G. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Po 2089/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., w skrócie - "p.p.s.a."), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2015 r. wydaną na wniosek H. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Spółka przedstawiła we wniosku, że prowadzi działalność w dwóch zakresach, ochrony osób i mienia oraz wynajmu samochodów. Samochody osobowe w celu realizacji zadań służbowych udostępniane są pracownikom oraz osobom świadczącym usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, zajmującym takie stanowiska, jak: kierownik ochrony, kierownik ds. utrzymania czystości, specjalista do spraw sprzedaży, dyrektor regionalny i dyrektor zarządzający.
Spółka podniosła, że w czasie wykonywania przez użytkowników pojazdów swoich obowiązków służbowych wynikających z działalności gospodarczej spółki, przedmiotowe samochody będą wykorzystywane bezpośrednio do tej działalności. Natomiast w czasie, w którym osoby nie będą wykonywały swoich obowiązków służbowych wynikających z tej działalności (gospodarczej) - samochody będą im odpłatnie udostępniane w ramach umowy najmu. W umowach tych zostaną określone warunki, zasady i opłaty dotyczące korzystania z pojazdów. Sposób korzystania z samochodów będzie określony w Polityce Floty (spółka uszczegółowiła zakres tej regulacji), potwierdzony dodatkowo prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu i monitorowany przez system GPS. Ponadto spółka przedstawiła, że samochody mogą być parkowane, obok siedziby spółki, także w miejscu zamieszkania użytkowników bądź siedziby kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty